Čeká vás první schůzka s realitním makléřem? Zjistěte si, na co se připravit

2. dubna 2019Redakce

Prodávat nemovitost se zkušeným a osvědčeným profesionálem je sázka na jistotu. Se špičkovým makléřem se vyhnete problémům a průtahům při prodeji, navíc budete mít jistotu, že jste neprodali pod cenou. Pokud vás čeká první schůzka s makléřem, nemusíte se ničeho bát. Je vždy nezávazná, netrvá dlouho a makléř vám na ní představí své služby. Smlouvu o zprostředkování s realitní kanceláří většinou podepisujete až při druhé schůzce, na které už bude mít makléř stanovenou kupní cenu vaší nemovitosti. I přesto se vyplatí na první schůzku připravit.

Pozvěte makléře domů

Ideálním místem pro první schůzku s makléřem je nemovitost, kterou chcete prodat. Správný makléř by měl lokalitu nemovitosti znát stejně jako dispozice vaší nemovitosti. I tak si udělá daleko lepší představu o tom, do čeho půjde, právě při osobní návštěvě. Makléř si vaši nemovitost i okolí obhlédne, aby s pomocí cenových map, a databází i srovnáním s podobnými prodeji, mohl stanovit prodejní cenu.

Mějte po ruce papíry a buďte upřímní

Makléř bude chtít vidět dokumenty potřebné k prodeji nemovitosti, zejména kupní smlouvu a nabývací titul. Budou ho také zajímat právní závazky k nemovitosti. Pokud je vaše nemovitost zatížena věcným břemenem nebo majetkovými spory, příslušné dokumenty si také přichystejte. Dále se vás vyptá na informace o nemovitosti, datum jejího nabytí, to, zda nemovitost prošla v nedávné době rekonstrukcí atd. A samozřejmě, jaká je vaše představa o prodeji.

Nebojte se zeptat

Některé věci na internetu zkrátka nezjistíte. Osobní schůzka s makléřem tak je ideální pro to, zeptat se na vše potřebné. Ověřte si makléřovy zkušenosti, ptejte se po prodaných nemovitostech ve vaší lokalitě a podobné dispozice. Zjistěte, jak plánuje vaši nemovitost propagovat, vyjasněte si, jaké služby zahrnuje jeho provize a jakoou smlouvu budete podepisovat.


Sjednejte si schůzku jen se spolehlivým odborníkem

Než si vůbec schůzku s makléřem sjednáte, měli byste si být jisti, že se jedná o zkušeného odborníka. Bohužel najít někoho takového není jednoduché. Je třeba ověřit si makléřovy reference i realitní kancelář, pro kterou působí. Zaměřte se zejména na počet prodaných nemovitostí, délku praxe, profesní minulost a hodnocení klientů. Nebo můžete využít zdarma služby Reas.cz, která makléře vybírá na základě svých analytických nástrojů a několikaměsíčního osobního testování a vám makléře, se kterým nešlápnete vedle.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

logo

Křižíkova 237/36A
Praha 8 - Karlín
PSČ 186 00

© 2016 - 2019 Reas

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)