Čím se liší znalecký posudek a odhad tržní ceny nemovitosti?

3. května 2019Redakce

Každý, kdo někdy prodával byt či dům se setkal s termíny znalecký posudek a odhad tržní ceny. Ačkoliv se obojí týká ocenění nemovitosti, jedná se o dva odlišné pojmy, z nichž každý slouží k jinému účelu a rozdílná je také metodika výpočtu. Proto není radno je zaměňovat. Zatímco znalecký posudek vypovídá o tom, kolik se prostavělo a za jakou dobu, odhad tržní ceny vypovídá o reálné hodnotě nemovitosti na trhu. Výsledná částka se tak může lišit o deseti i sta tisíce.

Znalecký posudek poslouží finančnímu úřadu

Jak už název napovídá, znalecký posudek zpracovává soudní znalec do funkce oficiálně jmenovaný buď soudcem, nebo ministrem financí na základě Zákona č. 37/67 Sb.

Vyjde zpravidla na několik tisíc korun a budete jej potřebovat pro placení daně z nabytí nemovitosti (dříve daň z převodu nemovitosti). Aby se zamezilo tomu, že se kupující domluví s prodávajícím na fiktivní ceně pro úřad ve snaze na daních co nejvíce ušetřit, Ministerstvo financí nařídilo povinnost uvádět u každé prodávané nemovitosti také cenu právě na základě znaleckého posudku.

Tabulky ministerstva o realitě nevypovídají

Znalecký posudek má ovšem s tržní cenou pramálo společného. Znalec jej zpracovává na základě tabulek Ministerstva financí a zahrnuje do něj takové faktory, jako jsou parametry stavby, pozemek, rozvody, stav nemovitosti nebo její energetickou náročnost. Nepočítá s faktory, které mají pro potenciální kupce velkou hodnotu – občanskou vybaveností, specifiky dané lokality – například když pod okny domu projíždí denně tisícovky aut, nebo se naopak nachází v blízkosti parku či zda se jedná o aktuálně populární lokalitu.

Odhad tržní ceny nemovitosti se blíží její reálné hodnotě

Odhad tržní ceny zajímá jak prodávající, tak třeba banku, u které si prodávající chce vyřídit půjčku či hypotéku. Na rozdíl od znaleckého posudku se totiž blíží reálné ceně, za kterou má nemovitost šanci se na trhu prodat. Při zpracovávání odhadu tržní ceny odhadce hledí zejména na to, za kolik se prodávají srovnatelné nemovitosti v blízkém okolí a jak rychle, orientuje se tedy hlavně podle aktuální situace na trhu a počítá s tím, kolik jsou zájemci ochotni za nemovitost zaplatit.

Přesný odhad vám udělá jedině odborník

Ačkoliv se tak může zdát, že odborníka potřebujete jen pro znalecký posudek, kdežto odhad tržní ceny zvládnete sami na základě porovnání inzerátů, nenechte se mýlit. Průměrná čísla jsou příliš zobecňující, ceny nemovitostí se mohou lišit ulici od ulice. Zkreslený dojem prodávající také získá zkoumáním inzertních serverů – tam jsou ceny nabídkové a nejedná se o ty, za které se nemovitost reálně prodá. Špičkový makléř bere při zpracování odhadu v potaz kromě cenových map také databáze své realitní kanceláře, ve kterých získá představu o výsledné částce i rychlosti prodeje a v neposlední řadě těží ze svých zkušeností a znalosti trhu.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

logo

Křižíkova 237/36A
Praha 8 - Karlín
PSČ 186 00

© 2016 - 2019 Reas

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)