Jak funguje výkup nemovitostí a na co si dát pozor?

Potřebujete rychle prodat svůj dům nebo byt a nechcete čekat na peníze? Při výkupu nemovitosti budete vyplaceni už do několika dní. Proč ale dostanete méně peněz a může se to vůbec vyplatit?

Pro koho je výkup nemovitostí určen?

Výkup nemovitostí je řešením pro ty, kdo chtějí rychle prodat svůj dům nebo byt a nechtějí nebo nemohou čekat na nalezení kupce. Ať už hledáte vlastními silami nebo s pomocí realitní kanceláře, trvá tato lhůta v průměru něco mezi 4 až 6 měsíci (v Praze o trochu méně).

Výkup nemovitosti za hotové je tak možností pro majitele, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují urychleně řešit své dluhy nebo například exekuci.

Finanční potíže nebo výkup nemovitostí v exekuci ale nejsou jediným důvodem pro takový odkup nemovitosti. Může se jednat také o případy, kdy se stěhujete do nového bydlení a potřebujete rychle prodat to současné.

Peníze dostanete do několika dnů.Vyplatí se to?

V obou příkladových situacích je výkup nemovitostí vhodnou variantou. Peníze totiž obdržíte do několika dnů od chvíle, kdy podepíšete veškerou smluvní dokumentaci.

A kde je tedy háček? Hlavní a jedinou nevýhodou je skutečnost, že při výkupu dostanete za svou nemovitost přibližně mezi 65 až 75 % z její aktuální tržní hodnoty. To už záleží na společnosti, která vám službu zprostředkuje. Vždy byste se tedy měli racionálně rozhodnout, zda vám kratší lhůta prodeje vyváží nižší zisk.

Ani u realitky ovšem nemáte automaticky jistotu, že se vám nemovitost podaří prodat za tržní cenu. V mnoha případech dochází hned na začátku k nesprávnému nastavení tržní hodnoty. V takovém případě se prodej většinou výrazně protahuje a prodávající je postupem času nucen z původní částky slevit. Mezitím vám krom peněz utíká také čas. Cenová nabídka výkupu se tak v závěru nemusí příliš lišit.

Odhad ceny vaší nemovitosti si můžete ověřit na našem webu, abyste věděli, že nepřistupujete na směšně nízkou nabídku.

Na co se při výkupu připravit?

Jakmile si vyberete společnost, se kterou chcete výkup nemovitosti realizovat, je postup jednoduchý. Po zběžné kontrole vaší nabídky si s vámi zástupce společnosti domluví osobní schůzku. Na té se s nemovitostí seznámí blíže a zeptá se vás na důvody výkupu a vaši představu ceny.

Následuje zaslání odhadu ceny a domluva podmínek odkupu. Případně vám v tuto chvíli může být vyplacena také peněžní záloha, to už záleží na individuální domluvě.

Po podpisu všech smluvních dokumentů vám v uvedeném časovém období bude vyplacena hotovost a vy už se vlastně o nic nestaráte.

Většina společností vám zprostředkuje veškerý servis včetně přípravy dokumentace. Její zástupci vás také mohou zastoupit při jednání s exekutory, věřiteli, katastrem nemovitostí nebo dalšími úřady.

Pozor na nereálné sliby a pochybné nabídky

Vzhledem k tomu, že je výkup nemovitosti často jedinou možností pro osoby ve finanční tísni, pohybuje se v této oblasti řada poskytovatelů s nekalými nabídkami. Ti svým klientům slibují například až 90 % z tržní ceny nemovitosti. To je ovšem nereálné. Proč?

Společnost, která výkup zprostředkuje na sebe bere veškeré riziko. Pokud se jí vaše nemovitost z jakéhokoli důvodu nakonec nepovede prodat, bude ve ztrátě. Rovněž na sebe vaši nemovitost převádí, což má za následek povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu a další náklady. Realitní makléř je obchodník a výkup nemovitosti za hotové je pro něj rizikovým projektem. Pokud by vám tedy zaplatil uvedených 90 procent z tržní hodnoty nemovitosti, nikdy by pro něj obchod nemohl být ziskový.

Vždy si danou společnost prověřte a podívejte se na internetu také po zkušenostech jejích bývalých klientů. Ujistěte se, že máte vždy co dočinění s legitimní a férovou firmou.


Také si přečtete...


Sledujte nás