Jak stanovit správnou cenu při prodeji nemovitosti?

Řekněte si za prodávanou nemovitost co nejvíc přece! Je to ale strategické a správné? Nikoliv. Ocenění nemovitosti má svá pravidla, která udávají různé faktory. Nebuďte další v řadě, kdo svou nemovitost prodá pod cenou nebo z ní udělá další neprodejný "ležák". Jedině správně stanovená cena nemovitosti zaručí prodej v krátkém čase a na účet přinese příjemnou částku. 

Vysoká cena? Neprodáte!

Je to jako s běžným zbožím - dobrý obchodník ví, že přemrštěné ceny způsobí odliv zákazníků ke konkurenci. Buďte i vy dobrým obchodníkem a zbytečně nezvedejte cenu nemovitosti nad rozumnou mez. Na nabídku nemovitosti s vysokou cenou zpravidla nikdo nereaguje a pokud ano, následuje požadavek na snížení částky.

Nemovitost má největší šanci na prodej v okamžiku, kdy je do nabídky uvedena jako novinka. Jakmile nedojde k jejímu prodeji v určitém časovém rozmezí, dostává nálepku "neprodejná". Zapamatujte si: Čím je nemovitost déle k prodeji, tím klesá její důvěryhodnost. Vyhněte se také "oblíbené" strategii s postupným snižováním částky, kvůli které nakonec prodáte pod tržní cenou.

Nízká cena? Proděláte!

To, že jste zadali příliš nízkou cenu za nemovitost, poznáte už během prvních 24 hodin - nabídky se jenom pohrnou. Pokud vám prodej pod cenou nevadí a je pro vás nejdůležitější, abyste prodali co nejdříve, pak je vše v pořádku. Jestliže ale na prodej tolik nespěcháte a chcete prodat výhodně, tak nabídku stáhněte a vystavte po čase znovu, ale za vyšší peníze. Tímto postupem sice oddalujete prodej, zároveň si ale nepobouříte koupěchtivé zájemce. Náhlé zdražení již nabídnuté nemovitosti totiž může vyvolat velmi negativní reakce. 

Jak tedy stanovit správnou prodejní cenu?

Můžete zvolit cestu porovnáváním ostatních nabídek. Tento postup vyžaduje delší sledování trhu s reality, protože mnoho cen nemovitostí je spíše nadsazených. Zahrnout můžete také vlastní náklady, které jste do nemovitosti investovali.

Výborné řešení je odhad tržní ceny nemovitosti získaný od profesionála. Mnoho realitních makléřů tento úkon provádí bez nároku na honorář. Doporučujeme kontaktovat více realitních makléřů a nechat si vypracovat několik odhadů. Z nich lépe odvodíte, které cenové rozmezí bude ještě v pořádku a které už ne. 

Pokud budete prodávat bez makléře, přizvěte si na pomoc cenového odhadce. Za odhad sice zaplatíte, dostane se vám ale do ruky dobré vodítko, kterého se můžete držet. 

Jděte s dobou - zkuste online ocenění nemovitosti zdarma

Ani jedna z variant zmíněných v předchozím odstavci se vám nezamlouvá? Chápeme - málokdo si dnes může dovolit investovat tolik času do bedlivého sledování trhu s reality. Také namlouvání schůzek s makléři a odhadci nemusí být každému příjemné a v případě odhadců i finančně únosné.

Naštěstí žijeme v době internetu, kdy lze vše zvládnout z pohodlí domova. Ano, dokonce i stanovení prodejní ceny nemovitosti. Stačí pár kliknutí a získáte spolehlivý odhad tržní ceny nemovitosti. Online ocenění nemovitosti zdarma je rychlé, věrohodné, v zahraničí již dávno velmi oblíbené a běžné. 

Jak má vypadat správná cena? Hrajte si!

Cenová strategie nezahrnuje pouze odhad tržní ceny nemovitosti, důležité je i to, jak výsledná částka vypadá. Doporučujeme zaokrouhlovat na desítky, popřípadě využít osvědčené baťovské ceny končící na devítky. Mnoho lidí zaujme pocitově nabídka 2 999 999 než 3 000 000 Kč.

Mějte také na paměti, že i lidé samotní zadávají do vyhledávačů cenové rozmezí v kulaté výši. Pokud budete požadovat například částku 3 005 000 Kč, zbytečně se připravíte o zájemce, kteří hledají bydlení do 3 milionů korun. Strategií může být i cenový boj. Ten využijete v momentě máte-li více vážných zájemců. Samotní zájemci navyšují cenu a trumfují se. Nutné je ovšem dodat, že k cenovému boji dochází spíše ojediněle v případech, kdy nabízíte exkluzivní nemovitost nebo nemovitost v atraktivní lokalitě.


Také si přečtěte...


Sledujte nás