Prodáváte nemovitost bez realitky? 5 důvodů, proč to není dobrý nápad

12. března 2019Redakce

Ruku na srdce. Vrhnout se do prodeje nemovitosti na vlastní pěst znamená obrovské riziko. Pro hladký průběh realitní transakce jsou třeba zkušenosti i znalosti, které na internetu nenajdete. Šance, že uděláte chybu, prodáte pod cenou nebo se necháte nachytat, je obrovská. Špičkový makléř dokáže nemovitost správně ocenit, připravit, nafotit a vystavit inzerát tak, aby působil lukrativně. Zvládne vyfiltrovat seriózní kupce, vyjednávat s nimi a docílit tak maximální prodejní ceny. Zařídí za vás papírování, oběhá úřady a ohlídá, aby byla vaše smlouva v pořádku. Pokud jste se i tak rozhodli zkusit to sami, hrozí vám jedna z následujících situací.

1) Nemáte zkušenosti s přípravou, prezentací i marketingem realit

Víte, do čeho se vyplatí před prodejem investovat? Jak byt připravit na focení? Jestli bude potřeba natáčet video? Na jaké servery vystavit inzerát a jak jej propagovat? Jsou znalosti, které přicházejí až s praxí. Zkušený makléř má za sebou stovky prohlídek a moc dobře ví, na co se kupci zaměřují a že první dojem je jen jeden. Zatímco vy tak můžete přemýšlet nad renovací koupelny za desítky tisíc, makléř vám doporučí novou poštovní schránku nebo vyčistit koberec. Zároveň umí nemovitost připravit a nafotit tak, aby vypadala reprezentativně a zná ty správné lidi. V neposlední řadě ví, kam a kdy bude nejvhodnější inzerát umístit a jak často jej aktualizovat, aby nezapadl v záplavě nových nabídek.

2) Volají vám jen realitní kanceláře, ne zájemci o koupi

Zadařilo se a vy jste úspěšně vložili inzerát na jeden ze serverů zaměřující se na prodej bez realitky. Gratulujeme, právě jste se stali „studeným kontaktem“, tedy potenciálním zákazníkem realitních kanceláří. Pro mnoho makléřů jsou totiž inzeráty na serverech jako bezrealitky.cz či bazos.cz jediným zdrojem klientů. Připravte se na to, že vás budou bombardovat telefonáty a emaily a snažit se vás přesvědčit k prodeji právě s nimi. Často se také stává, že přivítáte na prohlídku svého bytu potenciálního kupce, ze kterého se vyklube realitní makléř snažící se vás přesvědčit o spolupráci. Reální zájemci o koupi nemovitosti většinou hledají jinde a navštěvují spíše ty největší inzertní servery.

3) Neumíte správně vyjednávat o ceně

Zatímco vy prodáváte svůj domov, realitní makléř prodává jen nemovitost. To není známka necitlivosti. Makléři si jistě uvědomují hodnotu, kterou pro vás byt či dům má, jen k ní necítí emocionální vazbu a dokážou tak lépe stanovit reálnou cenu a uzavřít obchod. A upřímně, pro koho je denním chlebem vyjednávání o částkách v řádu milionů korun? Makléř v tom zkrátka umí chodit. A v případě, že se objeví jen jeden vážný zájemce a bude se snažit tlačit prodejní částku co nejníže, bude s ním dobrý makléř schopen vyjednat co nejlepší podmínky. Díky své praxi a znalosti obchodů ve světě realit zná hranici, kam si až může dovolit kupující při snaze o co největší slevu zajít.

4) Nezvládnete papírování

Řekněme, že jste úspěšně zvládli najít zájemce i bez pomoci profesionála. Přestože se může zdát, že se blíží konec, právě začalo to nejdůležitější: papírování. Nikdy, ale opravdu nikdy se nesnažte ušetřit na právníkovi a použít vzorové smlouvy z internetu. Ty nemusejí být platné a ve finále vás mohou přijít opravdu draho.

Profesionál za vás připraví veškeré podklady potřebné k uzavření obchodu, navštíví příslušné úřady a smlouvu vám připraví bez chyby, umí najít případné nesrovnalosti a postará se o to, aby pro vás byla co nejvýhodnější. Také zkontroluje převod vlastnického práva nemovitosti a ohlídá proces finanční transakce.

5) Podlehnete a plácnete si s neověřenou realitkou

Praxe říká, že jen 10 % obchodů bez realitních kanceláří proběhne hladce. Naopak velké procento prodávajících nakonec podlehne a prodej nemovitosti svěří do rukou realitky. Bohužel je často už dávno tlačí čas, nebo už jsou prostě unavení, a kývnou na první nabídku, která přijde. Jenže je často čeká další martyrium, protože si realitku či makléře předem neověří, a tak bude mít co do činění s agentem, který nemá dostatek zkušeností s prodejem vašeho typu nemovitosti, nezná vaši lokalitu nebo je nespolehlivý v osobní rovině.


Využijte k prodeji nemovitosti špičkového agenta, neuděláte chybu

Chcete mít jistotu špičkového makléře? Nechte si jej doporučit od nás zdarma. V Reasu víme, že statistiky nejsou všechno a makléře vybíráme napříč realitními kancelářemi nejen podle hodnocení, ale také na základě osobní zkušenosti a několikaměsíčního testování.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

logo

Křižíkova 237/36A
Praha 8 - Karlín
PSČ 186 00

© 2016 - 2019 Reas

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)