V jakém ročním období prodat nemovitost?

29. května 2019Redakce

Správně načasovat prodej nemovitosti dokáže zvýšit její cenu až o 10 %. Vyplatí se sledovat nejen situaci na trhu, ale také to, v jakém ročním období chcete nemovitost inzerovat. Obecná rada zní prodávat nemovitost na jaře, ovšem každé roční období má svá pro a proti. Vždy záleží na tom, o jaký typ nemovitosti se jedná, jak na prodej spěcháte, jestli na trhu převládá poptávka, nebo nabídka a hlavně na tom, zda se svěříte do rukou kvalitnímu realitnímu makléři. Pakliže na trhu převládá poptávka a plácli jste si s profesionálem, čekat s prodejem na určité období nemá smysl.

Pokud je vaše nemovitost v dobrém stavu a atraktivní lokalitě, zájemce se najde vždy. Čekat s prodejem na určité roční období se nevyplatí a zkušený realitní agent zvládne prodej na první dobrou. „Doba na prodej je u každé nemovitosti vhodná po celý rok, předchází-li jí kvalitní příprava na prodej,“ vysvětluje realitní makléřka Bohumila Halgašová z realitní kanceláře RE/MAX Anděl.

Současný vývoj na českém trhu přeje prodávajícím – zájemců o koupi nemovitosti je více, než kolik jich je v nabídce. „Byty a domy dle mého názoru roční období vůbec nepostihuje. Co se týká pozemků, vzhledem k průtahům okolo samotného projektu, oběhávání úřadů, zajišťování stavební firmy, obdržení stavebního povolení a dalších náležitostí, je prodej vhodný taktéž v jakékoliv roční době, jelikož začátek výstavby je velmi těžko předvídatelný,“ radí Miroslav Štrojsa z realitní kanceláře RE/MAX G8.

Roční období a motivace kupců: na jaře boom, slabší zájem na přelomu roku a v létě

Pakliže se ale rozhodnete prodávat nemovitost v době, kdy nabídka převáží nad poptávkou, trh je chladnější a hypotéky méně dostupné, vyznat se v chování potenciálních zájemců o koupi přijde vhod a správné načasování vám nejen urychlí prodej, ale může zvýšit cenu nemovitosti.

Určitý trend chování kupujících v rámci ročních období makléři totiž potvrzují. „Roční období je primárně znát u rekreačních objektů, kde lidé začínají vyhlížet místo pro úprk na léto z města již na počátku jara. Naopak na konci léta se prodejnost snižuje, stejně jako během prosince a ledna, kdy banky mají většinou splněné své stanovené plány na daný rok a majitelé směřují svou pozornost převážně na nadcházející svátky,“ shrnuje své zkušenosti Miroslav Štrojsa.

Jaru hraje do karet podle Dalibora Stříbného z Explicit reality i jeho symbolický význam. „Zájemci s prvními jarními paprsky dostávají do těla více energie a začínají se dívat po nové nemovitosti. Je to něco jako jarní úklid,“ vysvětluje. Zároveň dodává, že je jaro ideální pro dobrou prezentaci nemovitosti. „Na jaře jsou fotografie či záběry nemovitostí ve videoprohlídkách nejkrásnější díky ideálnímu slunci a rozkvetlé okolní krajině. Znáte to určitě u sebe, že vybíráte očima a když se Vám to líbí, tak kupujete. Proto si představte Vaši nemovitost v jarním slunečním světle než v zimní šedi. Vidíte to sami?“

Rozlište vlastní motivaci

Než se rozhodnete, kdy prodat, vezměte také v úvahu vlastní motivaci. Pokud jste nemovitost například zdědili a s jejím prodejem nespěcháte, můžete odložení prodeje nemovitosti zvážit. Pokud na prodej spěcháte a potřebujete s ním vyřešit akutní finanční situaci, neváhejte. V každém případě prodej prodiskutujte se zkušeným realitním makléřem. A hlavně: zkušený realitní makléř vám zvládne nemovitost prodat kdykoli. „Občas se setkávám i s takovými názory, že během svátků, prázdnin atd. se lidé o nemovitosti nezajímají, ale co když právě svátky a konec roku jsou časem, kdy lidé dělají své nové plány a rozhodnutí, a právě v tuto dobu mají čas k tomu, aby si začali hledat nový vysněný domov? Často říkám, že jako makléř pracuji právě v době, kdy ostatní nepracují a volný čas věnují hledání nového bydlení,“ uzavírá Bohumila Halgašová.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)
logo
© 2016 - 2019 Reas

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

logo

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

© 2016 - 2019 Reas