Vyplatí se prodat bez realitky? Bohužel jen málokdy

Prodáváte byt či dům? Možná vás už napadlo zkusit to na vlastní pěst. Sice vám to přidělá starosti, ale zase ušetříte za provizi realitce! Z praxe ovšem víme, že nejspíš jen proděláte. O ušetřené peníze přijdete kvůli prodeji pod cenou nebo vypočítavému kupci – a starosti vám zůstanou.

Prodej nemovitosti se může na první pohled zdát jako rychlý a hladký proces. Uděláte pár fotek, pověsíte je na web se základními informacemi a čekáte, až se ozve zájemce. Několik lidí pak přijde na prohlídku. Vy si plácnete s tím nejlepším, sepíšete smlouvu u právníka a je to vyřešené. Teď už jen objednat stěhováky… 

Něco vám ale prozradíme. Z praxe víme, že zhruba jen 10 % prodejů proběhne hladce.Makléř je připraven i na nejhorší

Ve skutečnosti je prodej bytu běh na dlouhou trať a nebudeme zastírat, že se skoro vždy objeví nějaký ten výmol nebo nečekaná kalamita. Kolik lidí kolem vás má v rukávu zdlouhavou historku o tom, jak měli problémy s kupcem, ze kterého se vyklubal podivín, nebo dokonce podvodník?  Dobrý makléř si s takovou situací umí poradit. A nejen s ní. Orientuje se v právní problematice obchodu s nemovitostmi, zná procesy v bankách či na katastrálním úřadě a pokud se někde prodej zasekne, ví, jak ho znovu uvést co nejrychleji do chodu.

Umíte prodávat za nejlepší cenu?

Další věc je samotný prodej. Pokud je první povinností makléře zajistit bezproblémový průběh transakce, hned tou druhou je prodat nemovitost za co nejvyšší cenu. Má proto k dispozici širokou škálu dovedností a možností. Ví, jak dům či byt nafotit, aby vypadal reprezentativně, kam ho umístit, jak často inzerát aktualizovat, aby v záplavě nových nabídek nezapadl a jaké marketingové nástroje využít pro podporu prodeje.

Kromě toho podle vašich požadavků nastaví vhodnou prodejní strategii. Spěcháte, protože musíte peníze investovat jinde? Chcete zhodnotit byt v lokalitě, kde vyletěly ceny vzhůru? Nebo se potřebujete vypořádat s dědictvím tak, aby se způsobem prodeje souhlasili všichni pozůstalí? Všechny tyto scénáře dobrý makléř zná a ví, jak je dotáhnout do konce ke spokojenosti všech stran.

Troufnete si jednat o milionech?

Makléř má neposlední řadě také přehled, zkušenosti a intuici. Díky nim dokáže přesně odhadnout reálnou tržní cenu nemovitosti. V případě, že se objeví jen jeden vážný zájemce a bude se snažit tlačit prodejní částku co nejníže, bude s ním dobrý makléř schopen vyjednat co nejlepší podmínky. Díky své praxi a znalosti obchodů ve světě realit zná hranici, kam si až může dovolit kupující při snaze o co největší slevu zajít.

Najdete si makléře s Reas.cz!

Nebudeme ovšem zastírat, že všichni makléři v Česku jsou schopní. Pro práci v realitách nemusí vystudovat školu ani získat diplom, který zaručí jejich kvalifikaci. Na druhou stranu je velká škoda, že špatní makléři vrhají negativní stín i na profesionály, kteří berou svou práci vážně a mají skvělé výsledky. 

Z toho důvodu jsme se v Reas.cz rozhodli vytvořit databázi ověřených makléřů. V současnou chvíli sledujeme výsledky více než 14 tisíců profesionálů po celé České republice. S námi máte jistotu, že vás kontaktuje dobrý makléř – jen si vyberete toho, který vám nabídne lepší podmínky nebo je vám prostě sympatičtější. 


Také si přečtete...

Sledujte nás