Vývoj cen nemovitostí v roce 2018 – bude ještě dráž?

V posledních 5 letech vzrostly ceny tuzemských nemovitostí téměř o polovinu. Proč jsme svědky tak výrazného nárůstu a můžeme se dočkat ještě dražších bytů? Bytových jednotek je na jedné straně nedostatek, na druhé je ale výstavba mnoha developerských projektů zdržována? Je špatně nastavena legislativa?

Procentuální cenový skok je výraznější u starších bytů. Trendu ale nebyly ušetřeny ani nové bytové jednotky.

Ceny bytů rostou o téměř 10 % ročně

Při pohledu na graf s indexy cen starších bytů zjistíme, že za poslední dekádu trh zaznamenal několik výrazných nárůstů a propadů. Vůbec nejnižších hodnot bylo dosaženo mezi třetím čtvrtletím roku 2013 a prvním čtvrtletím roku následujícího. Tehdy se ceny nemovitostí/bytů úplně nepropadaly jen v Praze.

Naopak na historicky nejvyšších pozicích se nacházíme právě teď – nejvýraznější je to samozřejmě na území pražské metropole, zbytek republiky je ale v  těsném závěsu. Graf vývoje cen nemovitostí nám ukazuje, že za necelých 5 let se vývoj cen bytů v Česku posunul o více než 40 % směrem nahoru. A to je hodně i ve světovém měřítku.

Ceny nových bytů také výrazně rostou

Cena nové nemovitosti je na tom v obecném měřítku podobně. Růst v tomto případě nebyl až tak drastický. Aktuálně je v obecném měřítku ale stále řeč o meziročním růstu okolo 20 %.

Jak je to možné?

Kámen úrazu hledejme v té nejzákladnější ekonomické teorii; ve vztahu mezi nabídkou a poptávkou. V minulých desetiletích byla nutnost výstavby nových bytů značně podceněna a poptávka tedy výrazně převyšuje nabídku. Což nemá za následek nic jiného než progresivní růst cen.

Tržní cena bytu jednoduše představuje bod střetu nabídky s poptávkou. Roli zde hrají také faktory jako počet nových bytů, které jsou ve výstavbě.

Nových bytů je nedostatek, výstavbu 40 tisíc jednotek zdržuje legislativa

V současné době sice právě počet nejrůznějších developerských projektů roste, jejich výstavbu ale zase brzdí nesystematický proces schvalování. Aktuálně jsou pozdrženy projekty s celkem asi 40 tisíci bytovými jednotkami. Podle odborných průzkumů přitom jen v Praze převyšuje poptávka zhruba o 22 tisíc nových bytů.

Důvodem je samozřejmě i přírůstek obyvatelstva v hlavním městě. Stále více lidí se stěhuje za prací nebo za studiem. S rostoucí životní úrovní v metropoli roste i poptávka po nemovitostech. Ekonomice se dnes velmi daří, stále častěji se stěhuje za lepším a dostáváme se do smyčky.

Česká národní banka zpřísňuje poskytování hypoték

Na druhé straně pomyslné rovnice je samozřejmě hypoteční trh, který chce v nejbližší budoucnosti radikálně regulovat Česká národní banka. V minulých letech žadatelé o hypotéky dosahovali na rekordně nízké úrokové sazby. Ty ovšem od minulého roku průběžně rostou a na konci roku 2018 bychom se měli dostat až na hranici okolo 3 %.

Po plánovaném zpřísnění hypotečních podmínek by tak nově až třetina obyvatel neměla dosáhnout na poskytnutí hypotéky.

Jsme uprostřed cenové bubliny?

Řada odborníků na trh s nemovitostmi zastává názor, že ceny již dosáhly svého maxima a nacházíme se v cenové bublině, která dříve nebo později zákonitě praskne. Poté by ceny nemovitostí mohly v některých oblastech naší republiky opravdu klesnout. Je ovšem více než pravděpodobné, že hlavní město bude takového trendu ušetřeno a ceny zdejších nemovitostí porostou i po zbytek letošního roku.

Předobrazem pro takový vývoj by nám mohlo být několik čísel z nedávné minulosti – zatímco v polovině roku 2017 jste 1 m2 bytové jednotky v Praze pořídili průměrně za 76 002 Kč, dnes o rok později je to již 83 328 Kč.


Také si přečtete...


Sledujte nás