Kolik zaplatit realitce za provizi? Pozor na podezřele levné nabídky! 

Víte, jaká je nejběžnější výše provize realitce? Známe přesná čísla a poradíme vám, na co si dát pozor.

Provize realitní kanceláře za prodej nemovitosti se obvykle pohybuje okolo 4 až 6 %        z prodejní ceny. To je ovšem částka bez DPH, takže je nutné připočítat navíc ještě 21 % daní. Na DPH se ptejte už při domlouvání provize. Férový makléř vám sdělí plnou cenu, snadno ale můžete narazit na takového, který vás bude lákat na částku bez daně a započítá ji až později. Nespoléhejte na to, že nepřijde nemilé překvapení v řádu desítek tisíc navíc.

Procenta z provize klesají se stoupající cenou nemovitosti. Pokud například nabízíte dům za 7 milionů korun, většinou bývá provize nanejvýš 5 % z ceny. U drahých nemovitostí nad 10 milionů se obvykle provize domlouvá individuálně podle představ a požadavků rodávajícího. Naopak u bytů a domů do 3 milionů korun lze počítat s 5 % provizí spíše jako nižší hranicí. A pokud je byt opravdu  levný, bývá minimální částka za zprostředkování prodeje zpravidla 50 tisíc korun.

Zvažujete Prodej?


Sludujte nás

Prodejní cena 0-3 mil. Kč                   5 - 6% + DPH                       Minimum je často 50 000 Kč
Prodejní cena  3-6 mil. Kč 4 - 6% + DPH
Prodejní cena 6-9 mil. Kč 4 - 5% + DPH
Prodejní cena 9+ mil. Kč 3 - 5% + DPH     U dražších nemovitostí individuálně

Co je v ceně provize?

Přitom ovšem platí, že makléř by si měl svou provizi zasloužit. V prvé řadě se musí seznámit s nemovitostí, kterou prodáváte. A to tak detailně, že o ní bude schopen před kupcem hovořit s jistotou a pochopením pro její silné i slabé stránky. Do provize dále patří profesionální odhad ceny.

Poté, co se domluvíte na ideální výšky prodejní ceny, má makléř za úkol zajistit nafocení a prezentaci vašeho bytu či domu na inzertních serverech a veřejných prostorech. Následně se začnou ozývat zájemci. Makléř se postará o veškerou komunikaci s nimi a domluví s ohledem na váš volný čas prohlídky. Až se společně domluvíte na ideálním kupci, postará se o smlouvy – připraví je a zajistí jejich podpis u obou stran, případně i bank a úřadů.

Cennou součástí provize dobrého makléře jsou ale také služby mezi řádky. Mezi ně patří jeho know-how, zkušenosti při jednání s různými typy lidí i schopnost předvídat dopředu nečekanou situaci. A pochopitelně ji také řešit.

Proč se nevyplatí nejlevnější makléř?

Jsou služby, které si lze pořídit levně a kvalitně. Ve světě realit bohužel platí spíš to, že nízká cena zpravidla znamená i nepříliš dobrou službu. Pokud si makléř nastaví svou cenu výrazně níže než jeho kolegové, je to pravděpodobně proto, že se snaží přijímat co nejvíce zakázek a také je co nejrychleji ukončit. Jinými slovy – klopýtající kvalitu dohání kvantitou.

Často se také stává, že profesionální kupci, kteří dlouhodobě investují do nemovitostí, se snaží na makléři vymoci co největší slevu. Pokud má makléř provizi například 5 % z prodejní ceny, bude v jeho zájmu dohodnout co nejlepší cenu pro vás jako pro prodejce. Pokud jsou to ale třeba jen 2 %, vyplatí se mu spíše jít na ruku kupci, transakci co nejrychleji uzavřít a vás přesvědčit, že je to ta nejvýhodnější nabídka, kterou dostanete. Je to bohužel běžná praxe a často i obchodní strategie makléřů, kteří své služby nabízejí dlouhodobě pod cenou. Levná služba vás tak může přijít mnohem dráže – a třeba se o tom ani nikdy nedozvíte.


Další články

Sledujte nás