Jak se pohybují provize realitních kanceláří? 

Výše provize realitních kanceláří zajímá všechny, kteří chtějí prodat nemovitost. Provize rk se mohou maličko lišit. Každopádně si každý realitní makléř musí svou provizi zasloužit, a proto byste od něj měli čekat komplexní služby spojené s prodejem vaší nemovitosti. Kdo má provizi zaplatit, na co si dát pozor při jednání s realitní kanceláří a lze na provizi rk ušetřit tím, že si nemovitost prodáte sami? To všechno se vám objasníme. 

Jaká je běžná výše provize realitní kanceláře?

Provize realitních makléřů se často liší podle prodejní ceny. Obvykle se pohybuje mezi 4-6%. Procentuální vyjádření provize je vždy férovější než pevně stanovená částka, protože se odvíjí od konečné prodejní ceny. V tabulce níže přinášíme přehled orientačních provizí podle ceny nemovitosti. 


Prodejní cena 0-3 mil. Kč

5 - 6% + DPH

Mimimum je často 50 000 Kč


Prodejní cena 3-6 mil. Kč

4 - 6% + DPH


Prodejní cena 6-9 mil. Kč

4 - 5% + DPH


Prodejní cena 9+ mil. Kč

3 - 5% + DPH

U dražších nemovitostí záleží na individuální domluvě


Jaké služby jsou v provizi rk zahrnuty?

Provize realitní kanceláře by měla být zasloužená. To znamená, že by vám měl poskytnout kompletní služby spojené s prodejem vaší nemovitosti.

  • Detailně se seznámí s vaší nemovitosti.
  • Zajistí profesionální odhad ceny nemovitosti.
  • Vaši nemovitost nafotí a profesionálně ji prezentuje.
  • Obstará všechny prohlídky a komunikaci s kupujícími.
  • Zajistí kvalitní vypracování a správu všech smluv, které se vážou na vaši nemovitost.

Samozřejmostí je ochota realitního makléře, jeho příjemné vystupování a komunikace s vámi. V ceně provize naopak nejsou zahrnuté poplatky, jako je daň z nabytí nemovitosti a popřípadě jiné znalecké posudky, které se k prodeji úplně nevážou. Třeba znalecký posudek k hypotečnímu úvěru a tak podobně. Co je a není součástí provize si lze samozřejmě ověřit a dohodnout předem.

Znáte hodnotu své nemovitosti? 

Zjistěte ji zdarma.

Provize realitní kanceláře, kdo ji platí?

I makléř platí složenky a nikdo nepracuje zadarmo. Proto jsou reklamy mnohých realitních kanceláří, které nabízejí prodej nemovitosti bez provize sice lákavé, ale zavádějící. Provizi platí prodávající z hodnoty nemovitosti až potom, co je prodej uskutečněn.

Na co si dát pozor?

Abyste v závěru celé transakce nebyli nepříjemně překvapeni, je potřeba si ohlídat pár faktů. Prvním z nich je uvedení provize s DPH nebo bez DPH. Když totiž pojem „bez DPH” přehlédnete, budete nemile překvapeni naúčtovanou vyšší částkou, než s kterou jste počítali. Při sepsání smlouvy o vyplacení provize si vždy všímejte i detailů. I realitní makléř by vás na to měl upozornit.

Lze na provizi ušetřit tím, že si nemovitost prodáte sami?

A na závěr, lze na provizi rk ušetřit samoprodejem nemovitosti? Samozřejmě, když se na to cítíte. Z praxe ale víme, že je to pro řadu lidí podstatně vyčerpávajícím během na dlouhou trať. Samoprodejci prodávající statisticky za méně než ti nejlepší makléři.

Reas.cz si cení vaší nemovitosti nejvíce. Neustále sledujeme trh a vybíráme ty pro vás ty nejlepší makléře. Analyzujeme tisíce dat. Těšíme se na vás!

Najděte nejlepšího makléře ve vaší lokalitě. 

Srovnejte si jejich nabídky a přidejte se k 20 tisicům čechů využívajících naše služby každý měsíc. 

Máte otázky? 

777 321 313
tym@reas.cz