Výkup nemovitostí: Vše, co potřebujete vědět

29. ledna 2024Filip Zatloukal

Úvod

V současné době, kdy se realitní trh v České republice neustále vyvíjí a mění, se mnoho majitelů nemovitostí setkává s rozhodnutím, jakým způsobem prodat svůj majetek. Jednou z možností, která nabízí jedinečné výhody a je často přehlížena, je výkup nemovitostí. Ačkoliv může být tento přístup méně známý než tradiční prodej přes realitní kancelář nebo přímý prodej, nabízí řadu specifických výhod, které mohou být pro některé prodejce ideální.

Výkup nemovitostí se vyznačuje rychlostí, jednoduchostí a přímým přístupem k prodeji. Na rozdíl od tradičního prodeje, kde může prodej trvat měsíce a zahrnuje mnoho nejistot a potenciálních komplikací, výkup nemovitostí nabízí rychlou a garantovanou cestu k prodeji. Tento způsob je často vyhledáván v situacích, kdy je nutný rychlý prodej, například v případě finančních potíží, relokace, nebo při dědických řízeních.

Nicméně, jak je to často v životě, každá výhoda má svou cenu. V případě výkupu nemovitostí to může znamenat přijetí nižší nabídky, než by bylo možné získat na otevřeném trhu. V tomto článku se podrobně podíváme na všechny aspekty výkupu nemovitostí - od procesu, přes výhody a nevýhody, až po porovnání s jinými metodami prodeje. Cílem článku je poskytnout ucelený pohled, který vám pomůže rozhodnout, zda je výkup nemovitosti tou správnou volbou pro vás.

Co je výkup nemovitostí

Výkup nemovitostí je specifický způsob prodeje, při kterém majitel prodává svou nemovitost přímo výkupní společnosti nebo investorovi, namísto klasického prodeje na otevřeném trhu. Tento proces se vyznačuje rychlostí a přímým přístupem, což ho činí atraktivním zejména v situacích, kdy je potřeba nemovitost prodat rychle a s minimálními komplikacemi.

Výkup nemovitostí zahrnuje přímý prodej nemovitosti výkupní společnosti nebo investorovi, který se specializuje na rychlý nákup nemovitostí za hotovost. Prodejce obvykle obdrží nabídku na koupi své nemovitosti v krátkém časovém úseku, často i do několika dnů od prvního kontaktu.

Typy Výkupu

Výkup nemovitostí se může dělit do několika kategorií podle typu kupujícího a podmínek prodeje:

 • Výkupní společnosti: Tyto společnosti nabízejí rychlý výkup nemovitostí, obvykle za nižší cenu, ale s okamžitým zpracováním prodeje.
 • Investoři a developeři: Někteří soukromí investoři nebo developerské společnosti mohou nabízet výkup nemovitostí za účelem rekonstrukce, přestavby nebo dalšího využití.
 • Aukční domy: V některých případech může být nemovitost prodána prostřednictvím rychlé aukce, což je forma výkupu, kde se nemovitost prodává nejvyšší nabídce v omezeném časovém rámci.

Proces výkupu nemovitostí

Proces výkupu nemovitostí se liší od tradičního prodeje nemovitosti a je charakterizován několika klíčovými kroky. Tyto kroky jsou navrženy tak, aby zjednodušily a urychlily prodej nemovitosti. Níže je podrobný popis toho, jak typicky probíhá výkup nemovitosti.

Počáteční Kontakt a Ocenění

Kontaktování výkupní společnosti: Proces začíná, když majitel nemovitosti kontaktuje výkupní společnost nebo investora s žádostí o ocenění nemovitosti.

Provedení ocenění: Výkupní společnost obvykle rychle reaguje a provede ocenění nemovitosti. Toto ocenění může být založeno na různých faktorech, jako je poloha, velikost, stav nemovitosti a aktuální tržní podmínky.

Nabídka a Vyjednávání

Předložení nabídky: Na základě ocenění výkupní společnost předloží majiteli nemovitosti nabídku na koupi.

Vyjednávání a dohoda: Existuje prostor pro vyjednávání. Majitel nemovitosti může nabídku přijmout, odmítnout nebo požadovat úpravu podmínek.

Právní Proces a Uzavření Prodeje

Podepsání smlouvy: Jakmile je dosaženo dohody, obě strany podepíší kupní smlouvu, která formalizuje podmínky prodeje.

Závěrečné formality: Následují právní kroky potřebné k převodu vlastnictví, včetně vyřízení případných poplatků spojených s prodejem.

Převod peněz a vlastnictví: Po dokončení všech právních formalit dojde k převodu peněz od kupujícího k prodávajícímu a následně k převodu vlastnictví nemovitosti.

Výhody výkupu nemovitostí

Přestože výkup nemovitostí může být spojen s některými kompromisy, jako je nižší prodejní cena, nabízí řadu významných výhod, které mohou vyhovovat určitým prodejcům v závislosti na jejich situaci a potřebách. Zde jsou klíčové výhody tohoto přístupu:

Rychlost prodeje

Okamžitá transakce: Výkup nemovitostí je ideální pro ty, kteří potřebují prodat rychle. V mnoha případech může být prodej dokončen během několika dnů.

Vynechání čekání na kupce: Na rozdíl od tradičního prodeje nemusí prodejce čekat na najití vhodného kupce, což může trvat měsíce nebo dokonce déle.

Snížení byrokracie

Méně papírování: Výkup často vyžaduje méně administrativního úsilí než tradiční prodej.

Jednodušší proces: Celý proces, od ocenění po závěrečné formalitní, je zjednodušený a přímý.

Jistota prodeje

Jistota uzavření obchodu: U tradičního prodeje může dojít k odstoupení kupce nebo ke komplikacím s financováním, což může prodej zkomplikovat nebo zpozdit. Výkup tuto nejistotu eliminuje.

Okamžitá nabídka: Výkupní společnosti obvykle poskytují nabídku téměř ihned po ocenění nemovitosti.

Flexibilita v podmínkách prodeje

Prodej „Jak je“: Mnoho výkupních společností je ochotno koupit nemovitost v jakémkoliv stavu, což je ideální pro ty, kteří nemají prostředky nebo čas na opravy a rekonstrukce.

Ušetření za opravy a úpravy: V tradičním prodeji může být potřeba investovat do úprav nemovitosti, aby zvýšila svou tržní hodnotu. Výkup toto eliminuje.

Nevýhody výkupu nemovitostí

Ačkoli výkup nemovitostí nabízí řadu výhod, je důležité si být vědom i jeho potenciálních nevýhod. Tyto aspekty mohou mít významný dopad na rozhodnutí prodejce o tom, zda je tato možnost pro ně vhodná.

Nižší prodejní cena

Pod tržní hodnotou: Nejvýraznější nevýhodou výkupu je obvykle nižší prodejní cena, než jaká by mohla být získána na otevřeném trhu. Výkupní společnosti často nabízejí cenu, která je nižší než tržní hodnota nemovitosti, aby pokryly své riziko a zisk.

Kompromis za rychlost a pohodlí: Tato nižší cena je často považována za kompromis za rychlost a jednoduchost procesu.

Omezení na specifické typy nemovitostí

Ne všechny nemovitosti jsou vhodné na výkup. Některé výkupní společnosti se specializují pouze na určité typy nemovitostí nebo preferují nemovitosti v určitých lokalitách.

Tržní soutěž

Nedostatek konkurence proti tradičnímu prodeji s realitní kanceláři. V tradičním prodeji může konkurence mezi více zájemci vést k vyšší nabídnuté ceně. U výkupu tato možnost chybí.

Porovnání výkupu s tradičními metodami prodeje

Při rozhodování o nejlepším způsobu prodeje nemovitosti je důležité porovnat výkup s tradičními metodami, jako je prodej přes realitní kancelář nebo přímý prodej. Každá metoda má své specifické výhody a nevýhody, které je třeba zvážit v kontextu osobních potřeb a situace prodejce.

Výkup vs. Prodej přes Realitní Agenturu

Realitní Agentura

 • Tržní cena: S realitním agentem je pravděpodobnější, že dosáhnete vyšší tržní ceny.
 • Profesionální prezentace: Realitní agenti poskytují služby, jako jsou profesionální fotografie a marketing, což může zvýšit atraktivitu nemovitosti pro potenciální kupce.
 • Vyjednávání a právní podpora: Agenti nabízí zkušenosti s vyjednáváním a zajišťují právní shodu.

Výkup

 • Rychlost a pohodlí: Výkup je mnohem rychlejší a méně stresující.
 • Jistota prodeje: Výkup eliminuje nejistotu spojenou s hledáním kupce.

Výkup vs. Přímý Prodej

Přímý Prodej

 • Větší kontrola: Prodejce má plnou kontrolu nad prodejním procesem, cenou a vyjednáváním.
 • Vyšší možná výnosnost: Bez zapojení prostředníků může prodejce ušetřit na provizích a potenciálně prodat za vyšší cenu.

Výkup

 • Minimalizace času a úsilí: Přímý prodej vyžaduje větší časové a marketingové úsilí, zatímco výkup je rychlý a bez námahy.
 • Bez nutnosti oprav a úprav: Výkupní společnosti obvykle kupují nemovitosti "jak jsou", což ušetří prodejce od potřeby investovat do úprav.

Prodej nemovitosti prostřednictvím výkupu je rozhodnutí, které vyžaduje pečlivé zvážení řady faktorů. Ať už je váš důvod pro rychlý prodej jakýkoliv, je důležité pochopit výhody a nevýhody této metody. Naše záverečné rady jsou:

 • Nespěchejte do rozhodnutí: Věnujte si čas k posouzení všech možností a zvažte, zda je výkup nejlepší volbou pro vaši situaci.
 • Poradte se s odborníky: Nebojte se vyhledat poradenství od realitních expertů, právníků a finančních poradců.
 • Buďte Informovaní: Zůstaňte informováni o aktuálních tržních podmínkách a cenách nemovitostí ve vaší oblasti.

Výkup nemovitostí může být pro některé prodejce ideální volbou, zvláště v situacích, kdy je potřeba rychlost a minimalizace komplikací. Avšak je důležité věnovat pozornost detailům a ujistit se, že jste si plně vědomi všech aspektů transakce, aby váš prodej proběhl hladce a bez problémů.

Pokud znáte přesný termín, kdy peníze potřebujete, a není to v řádu dnů, vyplatí se před podpisem smlouvy s výkupní společností zvážit, zda přece nezkusit nemovitost prodat prostřednictvím Okamžité platby od Reas.cz. Stačí pár kliknutí a připravíme vám cenovou nabídku zcela zdarma.


Nechte si od nás vypracovat zdarma cenovou nabídku. Díky ní zjistíte, za kolik můžete vaši nemovitost okamžitě prodat.


Za 2 minuty

do nejbližší realitky nejspíš nedojdete

Vyplnit náš formulář ale stihnete. Získáte tím zdarma představu o ceně i odhad, za jak dlouho se nemovitost prodá.

Spočítat odhad ceny