Dejte si pozor na pochybné praktiky realitních makléřů. Tady je 5 nejčastějších

21. května 2019Redakce

Prodáváte nemovitost? Dejte si pozor, jakého makléře si vyberete. Realitní trh je přímo prorostlý podvodným jednáním, jehož cílem není co nejvíc vydělat klientovi, ale co nejvíc vydělat na klientovi. Pokud se setkáte s jednou z následujících praktik, raději vezměte nohy na ramena a svěřte se do rukou osvědčeného makléře.

Dávají slevy za vašimi zády

Jedna z oblíbených praktik některých makléřů je domluvit se na slevě se zájemci o koupi vaší nemovitosti, ze které pak sami získají procenta. Vám naopak řeknou, že by za původní cenu byt nezvládli prodat. To většinou není pravda. Dobrý makléř stanoví cenu na maximální možnou výši a zvládne na ní trvat.

Lžou o svých zkušenostech

Na trhu se pohybuje cca 15 tisíc makléřů. Přitom většina z nich neuzavře jediný obchod a po čase pokusů a omylů skončí jako číšníci. Ve snaze uzavřít smlouvu tak nafukují počet prodaných nemovitostí nebo léta své praxe. Před tím, než se s makléřem sejdete, si reference na něj ověřte na nezávislém portále.

Dají vám podepsat smlouvu na dobu neurčitou

Exkluzivní smlouva obvykle poskytuje dobrým makléřům jistotu klienta, kterému tak mohou poskytovat kvalitnější servis. Přesto se zejména ti špatní uchylují k některým nekalým trikům, kvůli kterým se jim podaří vydolovat z klienta peníze, i když se jim nepodaří prodat nemovitost. Dejte si pozor, že nepodepisujete smlouvu na dobu neurčitou, ze které se v případě táhnoucího se prodeje můžete vykázat jen pod pokutou.

Stanovují astronomické sankce za nedodržení podmínek a chtějí uhradit náklady za neprodanou nemovitost

Makléř při prodeji nemovitosti vynaloží nemálo svého času a finančních prostředků na její propagaci. Sankce za vypovězení smlouvy jsou proto na místě. Měly by se ovšem pohybovat v rozumných částkách. Pokud objevíte ve smlouvě sankce dosahující statisíce, bude se jednat téměř jistě o podvod na klienta. Pakliže makléř vaši nemovitost neprodá, je to jeho chyba a ne vaše, neměl by po vás tedy chtít uhradit náklady za neprodanou nemovitost.

Slibují nemožné

Pokud vám makléř sdělí, že má váš byt cenu o stovky tisíc vyšší, než jaký byl odhad ostatních, zpozorněte. Scénář totiž může být následující: kvůli přestřelené ceně si váš byt nikdo nekoupí několik měsíců a stane se z něj tzv. ležák. Makléř částku sníží a dostane se na reálnou tržní cenu. Bohužel takové byty ztrácejí na atraktivitě a lidé si začnou klást otázky, co je na něm asi špatně.


Najít makléře, kterému můžete doopravdy důvěřovat, bývá sázka na nejistotu. Osobní jednání a férovost totiž z jejich profilů na webových stránkách těžko poznáte. Naštěstí si můžete nechat zdarma doporučit ty, které jsme ověřili při osobní spolupráci.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)
logo
© 2016 - 2019 Reas

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

logo

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

© 2016 - 2019 Reas