Dejte si pozor na pochybné praktiky realitních makléřů. Tady je 5 nejčastějších

21. května 2019Redakce

Prodáváte nemovitost? Dejte si pozor, jakého makléře si vyberete. Realitní trh je přímo prorostlý nekalými postupy. Jejich cílem není co nejvíc vydělat klientovi, ale co nejvíc vydělat na klientovi. Pokud se setkáte s jednou z následujících praktik, raději vezměte nohy na ramena a svěřte se do rukou osvědčeného specialisty.

1. Dávají slevy za vašimi zády

Jedna z oblíbených praktik některých makléřů je domluvit se zájemci o koupi na slevě, ze které pak sami získají procenta. Vám naopak řeknou, že by za původní cenu byt nezvládli prodat. To většinou není pravda. Dobrý makléř stanoví cenu na maximální možnou výši a zvládne si vyargumentovat, proč na ní trvá.

2. Lžou o svých zkušenostech

Na trhu se pohybuje cca 15 tisíc makléřů. Přitom většina z nich neuzavře jediný obchod a po čase pokusů a omylů skončí jako číšníci. Ve snaze uzavřít smlouvu tak nafukují počet prodaných nemovitostí nebo léta své praxe. My pracujeme jen s ověřenými specialisty nezávaznou cenovou nabídku u nás získáte na pár kliknutí zdarma. Stačí vyplnit jednoduchý formulář a teprve na základě naší nabídky se rozhodnete, zda nám svou nemovitost svěříte. Nic neriskujete.

3. Dají vám podepsat smlouvu na dobu neurčitou

Exkluzivní smlouva obvykle poskytuje dobrým makléřům jistotu klienta, kterému tak mohou garantovat kvalitnější servis. Přesto se ti špatní z nich uchylují k některým nekalým trikům, díky kterým se jim podaří vydolovat z klienta peníze, i když se jim nemovitost nedokáží prodat.

Dejte si pozor, že nepodepisujete smlouvu na dobu neurčitou, ze které se v případě beznadějně táhnoucího se prodeje můžete vyvázat jen pod pokutou.

4. Stanovují astronomické sankce za nedodržení podmínek a chtějí uhradit náklady za neprodanou nemovitost

Makléř při prodeji nemovitosti vynaloží nemálo svého času a finančních prostředků na její propagaci. Sankce za vypovězení smlouvy jsou proto na místě. Měly by se ovšem pohybovat v rozumné výši. Pokud objevíte ve smlouvě sankce v řádu statisíců, bude se jednat téměř jistě o podvod na klienta. Pakliže makléř vaši nemovitost neprodá, je to jeho chyba, nikoliv vaše. Chtít po vás hradit náklady za neprodanou nemovitost je jasný důvod pro to zařadit zpátečku.

5. Slibují nemožné

Pokud vám makléř sdělí, že má váš byt cenu o stovky tisíc vyšší, než jaký byl odhad ostatních, zpozorněte. Scénář totiž může být následující: kvůli přestřelené ceně si váš byt nikdo nekoupí několik měsíců a stane se z něj tzv. ležák. Makléř částku sníží a dostane se na reálnou tržní cenu. Bohužel byty, které jsou k mání delší dobu, ztrácejí na atraktivitě a lidé si začnou klást otázky, co je na nich asi špatně.


Najít makléře, kterému můžete doopravdy důvěřovat, bývá sázka na nejistotu. S námi si můžete být jistí, že se nespálíte. Spolupracujeme jen s osvědčenými specialisty, kteří na vás rozhodně nic z výše uvedeného zkoušet nebudou. Pro začátek pro vás máme nezávaznou cenovou nabídku zdarma. Nechce si ji od nás sestavit a pak se sami rozhodnete, jestli nám prodej domu nebo bytu svěříte i vy.

Mohlo by vás zajímat

Za 2 minuty

do nejbližší realitky nejspíš nedojdete

Vyplnit náš formulář ale stihnete. Získáte tím zdarma představu o ceně i odhad, za jak dlouho se nemovitost prodá.

Získat nabídku