Home staging: návod, jak zvýšit cenu nemovitosti před prodejem

8. května 2019Redakce

Koupě bytu nebo domu je z velké části emocionální záležitost. Při rozhodování, zda se nemovitost zájemci líbí či ne, je nejdůležitější první dojem a druhou šanci na to, abyste zapůsobili, nedostanete. Proto je potřeba dát si záležet. A právě proto je tu home staging. Jeho účelem je upravit vaši nemovitost tak, aby byla co nejvíce atraktivní pro co největší počet potenciálních zájemců.

Byt v rekonstrukci před a po home stagingu. Zdroj: Bohumila Halgašová, specialistka Reas.cz

Ačkoli je u nás home staging stále novinka, kterou prodávající nevyužívají nijak často (důkazem toho jsou tisícovky fádních a nehezkých inzerátů na realitních serverech), jeho historie sahá až do 70. let minulého století. Právě tehdy vznikl ve Spojených státech jako samostatná služba. V Evropě se dnes využívá nejvíce převážně v anglosaských zemích. Do České republiky home staging přivedla v roce 2010 Jitka Kobzová, která nyní vede Akademii home stagingu.

Home staging: vymalování ložnice, před a po. Zdroj: Bohumila Halgašová, specialistka Reas.cz

Ani rekonstrukce ani interiérový design

Nenechte se mýlit, home staging neznamená interiérový design. Ten slouží k upravení domácnosti podle vašeho vkusu. Cílem home stagingu je naopak dosáhnout dojmu neutrálního prostředí. Nemovitost zbaví vkusu svého předchozího majitele tak, aby interiér působil světle, vzdušně a útulně.  

Odborník na home staging z nemovitosti odstraní nepotřebný nábytek, veškeré rušivé elementy.

„Když lidé do nemovitosti vejdou, měli by cítit čistotu. Někdy stačí jen uklidit a odstranit osobní věci pro potřeby fotografie a s prostorem se dějí opravdová kouzla,“ vysvětluje naše realitní specialistka Bohumila Halgašová. V některých případech zahrnuje home staging i vymalování stěn do neutrálního tónu. „Křiklavé barvy se sice mohou líbit původnímu majiteli, ale jsou absolutně nevhodné pro potřeby inzerátu,“ dodává Halgašová.

Rychlejší i výhodnější prodej

Statistiky o vlivu home stagingu na prodej pro český trh neexistují, k dispozici máme ale zahraniční data. Výzkum National Association of REALTORS® z března 2019 zjišťoval, jak home staging působí na kupce. 81 % z nich potvrdilo, že si v takové nemovitosti dokáží daleko snadněji představit svůj budoucí domov.

Z výzkumu také vyplynulo, že po home stagingu se nemovitosti prodaly o 73 % rychleji a o 6 % dráž, než bez něj.

To potvrzují i zkušenosti českých makléřů, kteří se home stagingem zabývají. Někteří hovoří dokonce až o 10% nárůstu ceny nemovitosti.

Home staging kuchyně, před a po. Zdroj: Bohumila Halgašová, realitní specialistka Reas.cz

Jak to probíhá v praxi?

Většina solidních makléřů si služby home stagingu účtuje v rámci své vlastní provize a klient tak už neplatí nic navíc. Makléř také většinou spolupracuje s profesionálním home staging designérem a vše zařídí za vás. Pokud si home staging zařizujete sami, designér vás požádá o fotografie vaší nemovitosti, aby si udělal co nejlepší představu. Následuje cca dvou hodinová konzultace, během které si nastavíte priority. Designér zjistí, jaké jsou reálné možnosti vaší nemovitosti a navrhne, co je potřeba změnit nebo vylepšit. Samotná práce samozřejmě začíná důkladným úklidem, mytím oken, naleštěním nábytku.

Pro aranžování prostoru často designér využívá vybavení, které se v domácnosti již nachází, a pouze ji zbaví nepotřebných a rušivých elementů.

Do prázdných nemovitostí přiváží samozřejmě vlastní vybavení. Zaměří se na barevné sladění nábytku s interiérovými doplňky, jako závěsy, ubrusy nebo povlečení, případně pořídí živé květiny, které působí na klienty dobře. Zajistí správné nasvícení, které je pro výsledek fotografií zásadní.

Home staging koupelny, před a po. Zdroj: Bohumila Halgašová, realitní specialistka Reas.cz

Nafocením do inzerátu to ovšem nekončí. Je důležité, aby majitel nemovitosti takto upravený interiér udržoval po dobu, kdy probíhají osobní prohlídky zájemců a zajistil tak kýžený dobrý první dojem. Samozřejmostí je čerstvý vzduch, příjemná vůně a správná teplota.

Jdou na vás mrákoty, když si představíte, co všechno budete muset při prodeji vaší nemovitosti absolvovat, co všechno se může pokazit a kolik času vám celý proces zabere? S námi se bát nemusíte. Pro začátek si od nás nechte sestavit nezávaznou cenovou nabídku zdarma. Stačí pár kliknutí a my vám spočítáme, kolik za svůj byt nebo dům můžete dostat. Sami se pak rozhodnete, jestli nám nemovitost svěříte a my se postaráme o všechno od A až do Z.

Za 2 minuty

do nejbližší realitky nejspíš nedojdete

Vyplnit náš formulář ale stihnete. Získáte tím zdarma představu o ceně i odhad, za jak dlouho se nemovitost prodá.

Získat nabídku