Jak funguje výkup nemovitosti a na co si dát pozor?

13. května 2019Redakce

Potřebujete rychle prodat svůj dům nebo byt a nechcete čekat na peníze? Můžete nabídnout svou nemovitost k výkupu některé ze společností, které se takovým obchodům věnují. Vyplaceni budete do několika dní. Daní za rychlou hotovost nicméně bude o několik desítek procent nižší částka, než jakou byste získali, pokud byste se rozhodli prodávat standardně s realitním makléřem.

Prodej nemovitosti s realitním makléřem od podpisu smlouvy o zastupování po předání klíčů novému majiteli probíhá v řádu několika týdnů i měsíců. Každý prodej je jiný a záleží na mnoha faktorech, jak rychle projdete celým procesem prodeje. Pokud ale nechcete nebo nemůžete čekat na nalezení kupce, řešením by pro vás mohl být výkup nemovitosti.

Výkup nemovitosti: rozumná volba, když vás tlačí čas
Pro majitele, kteří se ocitli v nepříznivé životní situaci a potřebují urychleně řešit dluhy nebo například zdědili nemovitost s exekucí. Stejně tak může být řešením pro ty, kteří se stěhují do nového bydlení a současné chtějí prodat co nejrychleji.

Takový prodej má jednu zásadní nevýhodu. Při výkupu dostanete za svou nemovitost přibližně mezi 65 až 75 % její aktuální tržní hodnoty. Proto je nutné před výkupem zvážit, zda nižší zisk skutečně vyváží rych prodeje nebo jestli byste

Jak výkup probíhá?

Jakmile si vyberete společnost, se kterou chcete výkup nemovitosti realizovat, je postup jednoduchý. Po zběžné kontrole vaší nabídky si s vámi zástupce společnosti domluví osobní schůzku. Na té se s nemovitostí seznámí blíže a zeptá se vás na důvody výkupu a vaši představu ceny. Následuje zaslání odhadu ceny a domluva podmínek odkupu. Případně vám v tuto chvíli může být vyplacena také peněžní záloha, to už záleží na individuální domluvě.

Po podpisu všech smluvních dokumentů vám v uvedeném časovém období bude vyplacena hotovost a vy už se vlastně o nic nestaráte.

Většina společností vám zprostředkuje veškerý servis včetně přípravy dokumentace. Její zástupci vás také mohou zastoupit při jednání s exekutory, věřiteli, katastrem nemovitostí nebo dalšími úřady.

Pozor na nereálně sliby, aneb zaručeně nejvýhodnější přímý výkup nemovitostí

Vzhledem k tomu, že je výkup nemovitosti často jedinou možností pro osoby ve finanční tísni, pohybuje se v této oblasti řada poskytovatelů s nekalými nabídkami. Ti svým klientům slibují například až 90 % z tržní ceny nemovitosti. To je ovšem nereálné.  Společnost, která výkup zprostředkuje na sebe bere veškeré riziko. Pokud se jí vaše nemovitost z jakéhokoli důvodu nakonec nepovede prodat, na výkupu tratí právě ona. Rovněž na sebe vaši nemovitost převádí, což má za následek povinnost zaplatit daň z převodu nemovitosti, daň z příjmu a další náklady. Pokud by vám společnost skutečně zaplatila 90 % tržní hodnoty, obchod by pro ni nemohl být ziskový.  Daleko pravděpodobnější je, že určí prodejní cenu nemovitosti daleko nižší, než je její tržní hodnota, a z té teprve procenta počítají. Proto si vždy danou společnost prověřte, ověřte si reference klientů a ujistěte se, že máte vždy co dočinění s legitimní a férovou firmou.

Zjistěte si tržní cenu nemovitosti

V každém případě se vyplatí zjistit si alespoň orientační tržní cenu vašeho bytu či domu. Prozkoumejte inzeráty a podívejte se, za kolik se prodávají podobné nemovitosti ve vaší lokalitě. Oslovte další realitní kancelář se žádostí o odhad ceny nemovitosti. Využít můžete také orientační odhad nemovitosti na našem webu. Výslednou částku porovnejte s proklamovanou částkou společnosti, u které plánujete výkup uskutečnit.


Pokud znáte přesný termín, kdy peníze potřebujete, a není to v řádu dnů, vyplatí se před podpisem smlouvy s výkupní společností zvážit, zda přece jen neoslovit realitního makléře. Ti nejlepší jsou schopni prodat nemovitost skutečně rychle. Můžete si sjednat nezávaznou schůzku a s makléřem podmínky prodeje prodiskutovat. Ověřeného makléře vám doporučíme zdarma.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)
logo
© 2016 - 2019 Reas

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

logo

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

© 2016 - 2019 Reas