Nekalé praktiky realitních kanceláří: 4 nejčastější triky, na které si dejte pozor

8. března 2019Redakce

Realitní kanceláře u nás nemají příliš valnou pověst. Ačkoliv je většina seriózní, zkušenosti s některými realitními kancelářemi mohou být nepříjemné. Ve snaze ulovit klienta se uchylují k praktikám, které se pohybují na hraně zákona a rozhodně nehrají ve prospěch klienta. Pokud na vás realitka zkusí jednu z následujících praktik, raději přemýšlejte o její změně a se svěřte do rukou osvědčenému makléři.

Nutí vás podepsat exkluzivní smlouvu

Exkluzivní smlouva nebo doložka o exkluzivitě je součást zprostředkovatelské smlouvy, která dává makléři výhradní právo vás zastupovat. Rozhodně se nenechte do ničeho hnát. Před tím, než se rozhodnete, zda podepsat či ne, si prověřte jak realitní kancelář, tak konkrétního makléře. Také si zjistěte, jaké jsou podmínky odstoupení od smlouvy a jaká je doba jejího trvání. Pozor si dejte na vysoké smluvní pokuty nebo náklady spojené s propagací nemovitosti i při neúspěšném prodeji.

Nepřiměřeně vysoká kupní cena nemovitosti

Pokud vám realitní kancelář sdělí, že má váš byt cenu o stovky tisíc vyšší, než jaký byl odhad ostatních, zpozorněte. Scénář totiž může být následující: kvůli přestřelené ceně si vaši nemovitost nikdo nekoupí několik měsíců a stane se z ní tzv. ležák. Makléř částku sníží a dostane se na reálnou tržní cenu. Bohužel takové nemovitosti ztrácejí na atraktivitě a lidé si začnou klást otázky, co je na ní asi špatně.

Ozve se vám falešný kupec

Pokud jste se rozhodli prodat nemovitost bez realitky, čekejte desítky e-mailů a telefonátů od realitních agentů, kteří se vás budou snažit přesvědčit k prodeji s nimi. Na jeden si dejte obzvlášť velký pozor. Jedná se o trik s falešným kupcem. Makléř se vám ozve s tím, že má pro vás „ideálního kupce“, který chce nemovitost koupit co nejdříve. Nabídne vám k podpisu smlouvu a než se nadějete, zjistíte, že jste podepsali exkluzivní smlouvu a „zájemce“ si koupi rozmyslel.

Nulová provize realitní kanceláře

Některé realitní kanceláře lákají klienty na nulovou provizi. Nemyslete si ovšem, že pokud neplatíte žádnou provizi, ušetříte. Výše provize realitní kanceláři se odráží ve službách, které vám poskytuje. Pravděpodobně si budete muset sáhnout do kapsy při placení poplatku za vystavení inzerátu, focení či home stagingu, za právní služby atd. Tedy všechno, co za vás udělá v rámci provize každý seriózní makléř. Jestli se rozhodnete s takovou realitkou spolupracovat, měli byste si hned zkraje vyjasnit ostatní poplatky. Mohou vám totiž zaúčtovat například rezervační poplatek, který často výši provize odpovídá.


Chcete prodat nemovitost bez problémů? Nechte si zdarma doporučit ověřeného makléře, který na vás žádné triky zkoušet nebude.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)
logo
© 2016 - 2019 Reas

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

logo

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

© 2016 - 2019 Reas