Jak správně nafotit nemovitost?

3. června 2019Redakce

Nic v inzerátu nezaujme na první pohled víc než dobré fotografie. Naopak špatně nafocený interiér dokáže potenciální kupce odradit zaručeně. Právě fotografie jsou rozhodující pro to, zda na inzerát zájemce klikne, či ne, ovšem jejich provedení vyžaduje nejen správnou techniku, ale také zkušenosti a cit.

Hlavně pořádek

Před nafocením nemovitosti by měl proběhnout home staging, který interiér zbaví rušivých prvků (např. fotografií na stolech, nádobí na dřezu, hygienických produktů v koupelně nebo plyšáků v ložnici) a zútulní jej. K tomu dobře poslouží například vázy z čerstvými květinami. Na první pohled by měl působit spíše jako hotel – vybavený, ale zbavený osobních věcí. Zákazník si tak dokáže do interiéru lépe promítnout vlastní představy o svém domově.

Nepodceňujte kompozici

Interiéry nemovitostí by se měly vždy fotit širokoúhlým objektivem. Člověk vnímá prostor širším zorným úhlem a fotografie budou působit přirozeněji. Dbejte také na správnou kompozici. Nesnažte se zachytit vše na jedné fotografii a raději jich pořiďte více. Nemiřte objektivem přímo na stěny, ale spíše do rohů nebo směrem k zajímavým částem, které chcete vyzdvihnout. Zároveň se pokuste vyhnout příliš členitým plochám. Interiér pak bude působit daleko více prostornější a vzdušnější. Častou chybou je také efekt „zakřivení prostoru“ důsledkem příliš malého ohniska objektivu, který je vidět v neprofesionálně provedených inzerátech. Nezapomínejte také na vertikální přímky, které musejí být rovné a to jak v interiéru, tak v případě focení exteriéru.

Počkejte si na správné světlo

Interiér foťte za dobrých světelných podmínek. K těm se dostanete tak, že využijete všechny dostupné světelné zdroje.  Největším zdrojem světla je slunce, proto otevřete dveře a roztáhněte žaluzie. Zároveň rozsviťte i umělé osvětlení. Hodí se mít v záloze externí blesk, který přinese světlo do tmavších částí interiéru. Nikdy nefoťte na automat, který se pokouší vypočítat adekvátní expozici, bohužel jeho využití v interiérech věšinou končí přepálenými okny a příliš tmavými rohy. Nastavujte tedy expozici vždy ručně. Profesionální fotografové využívají tzv. bracketing, kdy každý snímek nafotí několikrát s rozdílným nastavením fotoaparátu a vyberou tu nejlepší.

Pořiďte jednu ústřední fotografii, vyfoťte každou místnost i exteriér

Vyberte si nejkrásnější místnost, která bude reprezentovat vaši nemovitost na náhledové fotografii inzerátu. Může to být prostorný obývák, moderní kuchyň, ale i terasa s nádherným výhledem. Myslete na to, že je cílem tohoto snímku zaujmout zájemce na tolik, aby si inzerát otevřel. Nezapomeňte ovšem ani na ostatní prostory, nafoťte každou místnost z těch nejvíce fotogenických úhlů a nezapomeňte ani na předsíň, chodbu nebo toaletu. I když na první pohled mohou vypadat tmavě nebo neesteticky, profesionál z oblasti home stagingu by měl být schopen jakýkoli prostor odít do reprezentativního hávu. Fotografie by měly sloužit jako lákadlo, ale také jako informace zájemcům. Proto se také hodí mít v záloze jeden snímek celé budovy, vnitrobloku, eventuálně fotografie přilehlého parku.


Kvalita na prvním místě

Rozmazané nebo tmavé fotky nemají v inzerátu co dělat. A vždy je lepší svěřit se do rukou profesionálovi. Kvalitní makléř má kontakty na zkušené fotografy nemovitostí, cena za jejich služby je navíc zpravidla zahrnuta do provize. Nechte si doporučit toho nejlepšího.

Jen pár kroků k pohodovému prodeji
vaší nemovitosti

Nevíte si rady?

Ozvěte se nám
a+420 774 205 617
Po - Pá (09:00 - 17:00)
logo
© 2016 - 2019 Reas

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

logo

Králodvorská 1081/16
Praha - Staré Město
PSČ 110 00

© 2016 - 2019 Reas