10 kroků, jak prodat byt bez realitky

17. března 2020Redakce

Prodej bytu nebo domu je pro většinu lidí největší finanční transakcí v životě. A není to vůbec jednoduchý proces. Od nastavení ceny přes přípravu nemovitosti k prodeji, focení a vystavení inzerátů až po prohlídky, dohadování o ceně a závěrečné papírování, převod a placení daní… Jednomu by se z toho zamotala hlava. Není divu, že se většina lidí rozhodne svěřit prodej do rukou profesionálního makléře.

Přesto se však najde řada těch, kteří v zájmu co největšího zisku prodávají svou nemovitost sami. V případě, že se rozhodnete do procesu prodeje pustit po vlastní ose, musíte si celou transakci ohlídat sami. Je třeba si nastudovat celou řadu informací a obrnit se pevnými nervy a trpělivostí. Ne každý je přesvědčený, že mu za to ztráta času a energie stojí. Podívejte se, na co si dát pozor.

Jak prodat nemovitost bez realitky krok za krokem

1. Stanovte správnou cenu

Nastavení správné a realistické ceny má velký vliv na rychlost a celkový průběh prodeje. Pro začátek můžete využít kalkulačku na stránkách realitních kanceláří, ale výsledky jsou jen orientační, kalkulačky vycházejí z velmi malého množství dat.

Pro přesnější odhad potřebujete více zdrojů dat ve statisticky významném množství. Jedním z nich mohou být prodejní inzeráty, které je ale třeba brát také s rezervou - ceny v nich jsou totiž obvykle nadsazené a vyjadřují spíš přání prodejce než realitu.

Dobrým zdrojem jsou data z Katastru nemovitostí, který obsahuje prodejní ceny z kupních smluv - tedy za kolik se nemovitosti reálně prodaly. Podívejte se na ceny ve vašem blízkém okolí, soustřeďte se hlavně na byty podobné dispozicemi tomu vašemu, a zkuste zprůměrovat ceny, které zjistíte. Ověřená data z Katastru nemovitostí pro celou ČR najdete snadno, rychle a zdarma na stránce www.atlascen.cz.

Přečtěte si, jakým chybám se při stanovení ceny vyhnout.

Nechte si od nás zdarma spočítat cenu nemovitosti.

2. Připravte nemovitost na prodej

Když se rozhodnete prodávat na vlastní pěst, usnadněte si situaci nejvíc, co to jde. Připravte byt nebo dům k prodeji, aby zaujal potenciální kupce hned na první pohled. Pro to, aby váš domov poskočil o pomyslnou třídu výš, si nemusíte brát půjčky ani si utrhovat od pusy. Stačí provést pár drobných úprav, které cenu zvýší o desítky tisíc. A zvládnete je sami.

Soustřeďte se na kuchyň. Není třeba hned rekonstruovat, většina zájemců dá přednost tomu, provést si rekonstrukci podle vlastního vkusu. Velké kouzlo ale umí třeba samolepicí tapeta, nátěr kuchyňské linky, výměna úchytek a vodovodní baterie. V koupelně zas investujte pár korun do nové sprchové hladice, toaletního prkénka, vyspravte prasklé dlaždičky a vydrhněte nebo nově vyspárujte prostor mezi nimi.

Pokud má váš dům či byt to nejlepší za sebou, může se vám vyplatit objednat na půl dne instalatéra nebo elektrikáře. Postarají se o kapající kohoutky, čouhající dráty nebo nefunkční vypínače. To jsou ale věci, které zvládne i šikovný domácí kutil.

Nezapomeňte na venkovní prostory. Pěkná a čistá chodba před vstupními dveřmi, nová klika a rohožka před bytem, upravená zahrada a uklizený dvorek před domem - to všechno jsou drobnosti, které máte tendenci přehlížet, ale zájemce o koupi si právě z nich udělá první dojem. A všichni víme, že první dojem děláme jen jednou. A jak moc na něm záleží.

Přečtěte si i další tipy, jak snadno a rychle zvýšit cenu vaší nemovitosti.

3. Nepodceňte sílu detailu - home staging

Home staging je profesionální příprava nemovitosti k prodeji. Přestože ve světě, zejména v anglosaských zemích, funguje již desetiletí, u nás je to stále novinka. Důkazem jsou spousty nehezkých fotek na realitních serverech. Kolikrát jste se sami smáli fotce neuklizeného bytu, koupelny ověšené sušicím se prádlem nebo postele s odpudivě flekatými matracemi?

Cílem ale není vyzdobit interiér podle vašeho vkusu. Naopak! Cílem home stagingu je naopak dosáhnout dojmu neutrálního prostředí. Odstraňte nepotřebný nábytek, výrazné doplňky a také osobní předměty jako jsou např. rodinné fotografie nebo obrázky vašich dětí na lednici. Zájemce nechce vidět, jak v bytě žijete vy, ale chce si v něm představit sám sebe. Výsledně upravený interiér by měl působit světle, vzdušně a útulně.  

Další tipy, na co se při home stagingu zaměřit, stejně jako fotky interiérů před a po úpravách, najdete v článku Home staging: návod, jak zvýšit cenu nemovitosti před prodejem.

4. Vyfoťte nemovitost v tom nejlepším světle

Důležitou součástí všech inzerátů jsou vizuální přílohy. Nezapomeňte přiložit plánek dispozic a rozložení a soustřeďte se na pořízení dostatku kvalitních fotografií.

Světlo z podtitulku není jen metaforou, skutečně si dejte záležet na tom, ať fotíte při tom nejlepším světle. Foťte za slunečného dne, roztáhněte závěsy nebo žaluzie a v případě potřeby přisviťte i umělým světlem. Použijte kvalitní fotoaparát se širokoúhlým objektivem a nepodceňte ani sílu vhodně zvolené kompozice a úhlu pohledu. Fotky z mobilu v případě focení interiéru zkreslují a neudělají vám dobrou službu.

Jestli focení není vaší silnou stránkou, vyplatí se investovat do služeb profesionálního fotografa. Fotky vás vyjdou na pár tisíc korun, ale ušetří vám spoustu času a mohou prodej výrazně urychlit.

Pustíte-li se přesto do focení sami, přečtěte si nejdřív Jak správně nafotit nemovitost.

5. Napište správný prodejní inzerát

Když máte stanovenou cenu a váš byt či dům je připravený ukázat se zájemcům v tom nejlepším světle, je třeba napsat ten správný inzerát, který potenciální kupce přesvědčí, aby se o něj vůbec začali zajímat. Uvést jen dispozice a lokalitu nemovitosti nestačí, je třeba zmínit vše, co by mohlo kupce zajímat.  Nepodceňte text inzerátu, ty špatně napsané jsou totiž předem odsouzeny k neúspěchu.

Správný inzerát není jen dokumentací domu nebo bytu, který chcete prodat. Je to zároveň i reklama, která má přesvědčit potenciálního zájemce k osobnímu kontaktu. Zamyslete se nad tím, kdo je ideální zájemce. U větších bytů, které hledají spíše rodiny s dětmi, uveďte např. dostupnost školy a školky, u menších bytů, které lákají vyhledávají spíš mladší a svobodní pracující lidé, zas nezapomeňte zmínit dobrou dostupnost do centra a občanskou vybavenost, třeba restaurace sa fitness centra v okolí.

Vyhněte se dlouhým a příliš detailním popiskům, které nikdo nedočte do konce.

Jak vypadá správný inzerát a v čem se dělají nejčastější chyby? Napoví vám článek Inzerát na prodej nemovitosti: Jak napsat ten nejúspěšnější?

6. Vystavte inzerát na těch správných místech

Realitní specialisté vědí, kde vaši nemovitost nabídnout, aby se o ní dozvěděli ti nejlepší potenciální kupci. Jednodušší než tisknout papírové inzeráty je využít dosahu a síly internetu. Vyvěste inzerát na velkých realitních serverech. Vystavení inzerátu stojí desítky korun denně a připlatíte si i za tzv. topování. To je služba, která váš inzerát udrží ve výpisu dostatečně vysoko, aby nezapadl v záplavě konkurence.

Nepodceňte ani sílu Facebooku. Nabídněte byt ve specializovaných skupinách a využijte možnosti přesného cílení. To se postará, aby váš inzerát viděly ty správné oči. Cílit můžete podle lokality, demografie i zájmu o koupi nemovitosti. Pokud Facebook není vaším rajónem, požádejte o pomoc specialistu, který vám za cenu v řádu stokorun až nižších tisícikorun připraví vhodnou prezentaci.

Chcete si ušetřit práci s vystavováním, nebo vůbec nechcete, aby někde visel veřejný inzerát? Prodejte byt přímo nám. Nechte si poslat nezávaznou cenovou nabídku.

7. Naplánujte prohlídky

Prodáváte-li s pomocí makléře nebo realitní kanceláře, jsou to obvykle oni, kdo mají na starost domlouvání i provádění prohlídek prodávané nemovitosti. Pokud se rozhodnete pustit se do toho sami, je dobré vytvořit si síť příbuzných nebo přátel, kteří mohou zájemce o prohlídku odbavit, když vy zrovna nemůžete, třeba proto, že jste v práci. Také můžete prohlídky domlouvat jen přes víkendy. Buďte při prohlídkách opatrní, přeci jen pouštíte dovnitř cizí lidi. Vždy někomu oznamte, že provádíte prohlídku, pro případ, že by se něco přihodilo.

8. Domluvte se na ceně

Pro většinu lidí je smlouvání o ceně nepříjemné a nekomfortní. Nenechte se ale odradit, jde o vaše peníze. Stanovte si v hlavě nejnižší možnou částku, za kterou se vám stále vyplatí prodat, a držte se jí. Pokud vám někdo nabídne nižší cenu, odmítněte slušně, v klidu a pevně. Nedejte najevo, že je pro vás prodej důležitý, nebo že na něj spěcháte. Tím byste zbytečně nahráli do karet zájemci, který chce koupit co nejlevněji.

Častou praktikou je také smlouvání o ceně na poslední chvíli. Domluvíte se zájemcem, všechno je naplánované a zařízené a v poslední moment zájemce upozorní na nějakou vadu bytu, kvůli které si vyžádá slevu. Podle informací našich specialistů je obvyklé, že se ve finální fázi dohodnutá cena ještě o 1-2 % sníží.

Je vám nepříjemné dohadovat se o penězích? Nechte si vypracovat bezplatnou cenovou nabídku. Pokud se vám bude líbit, následuje jen jedna návštěva kvůli upřesnění cenové nabídky (ne všechno je totiž možné odhadnout na základě dotazníku, je nutné nemovitost vidět na vlastní oči), a ta je již finální - žádné dohadování, smlouvání ani vyjednávání. Naše nabídka platí a po podpisu smlouvy peníze okamžitě odešleme. Jsme přímý kupec.

9. Sežeňte si advokáta

V momentě, kdy se dohodnete na prodeji, je třeba předat právní náležitosti do rukou někomu, kdo jim rozumí. Udělejte si dobrý průzkum  a svěřte své záležitosti někomu, komu opravdu věříte. Advokát také zajistí převod peněz tak, aby byl bezpečný pro prodávajícího i kupujícího. Při prodeji nemovitosti totiž nastane komplikované období, kdy se čeká na převod vlastnictví v katastru nemovitostí.

Kupující ještě není vlastníkem a prodávající zase nechce převést vlastnictví, dokud nemá peníze. Proces převodu pak trvá několik týdnů. Je běžnou praxí svěřit v této době peníze do úschovy, ať už zastupující realitní kanceláři, nebo právě vašemu advokátovi, notáři či bance. Ten vyplatí peníze až ve smluvené době, typicky po převodu vlastnických práv na katastru.

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost na vlastní pěst, buďte rozhodně opatrní a vyhněte se ukvapeným krokům.

10. Využijte Reas Prodej - rychlý prodej přímému kupci

A jestli jste se rozhodli, že si chcete tohle martyrium ušetřit, obraťte se na nás. Buď vaši nemovitost vykoupíme přímo my, nebo vám doporučíme prověřeného realitního specialistu z vaší oblasti a dohlédneme, aby celý proces prodeje proběhl k vaší naprosté spokojenosti.

První krok je jednoduchý, nechte si poslat nezávaznou a bezplatnou cenovou nabídku.

Za 2 minuty

do nejbližší realitky nejspíš nedojdete

Vyplnit náš formulář ale stihnete. Získáte tím zdarma představu o ceně i odhad, za jak dlouho se nemovitost prodá.

Získat nabídku